RWD-8 z IBG w podziałce 1/72

RWD-8 to polski samolot produkowany na początku lat trzydziestych, a pierwszy oblot maszyny odbył się w 1933 roku. Był to typ samolotu szkolnego. Produkcja RWD-8 odbywała się w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych (DWL) i w wyniku niewydolności produkcji seryjnej DWL produkcją zajęła się również Podlaska Wytwórnia Samolotów (PWS). Samoloty produkowane przez DWL miały charakter jedynie cywilny, natomiast PWS produkowało RWD-8 w celach cywilnych i wojskowych. W sumie wyprodukowano ponad 550 egzemplarzy, co czyni RWD-8 najliczniej wyprodukowanym polskim samolotem.

model plastikowy rwd

RWD-8 był wykorzystywany w misjach zwiadowczych i łącznikowych podczas Wojny Obronnej we wrześniu 1939 roku. Małą część wyprodukowanych samolotów sprzedano do Palestyny, Hiszpanii, Maroka i Brazylii. Polacy sprzedali również licencję na produkcję RWD-8 Estończykom. Po wojnie obronnej wycofane maszyny służyły Węgierskim oraz Rumuńskim siłom powietrznym. Nic dziwnego, że model RWD cieszy się dużą popularnością wśród osób, które lubią sklejać samoloty.

72502

Niefortunny model

W czerwcu bieżącego (2015) roku odbyła się premiera plastikowego modelu RWD-8 wyprodukowanego przez polską firmę IBG. Firma wypuściła na rynek model wojskowy RWD-8 PWS o numerze 72501 i cywilny DWL o numerze 72502, obydwa w skali 1:72. Obecnie ze strony producenta możemy je zakupić za rozsądną cenę około 27 złotych.

 B2

Niewątpliwymi zaletami tych modeli jest prosty montaż i niska cena. „Jedynym” mankamentem RWD-8 jest niedopracowane skrzydło i usterzenie, jednak ten problem można rozwiązać, stosując dedykowany zestaw korygujący od producenta Attack Squadron.

Arwd_000

Skrzydło modelu i poprawka Attack Squadron

Model wzbudził duże emocje wśród społeczności modelarskiej, jednak moim zdaniem, szum na jego temat był niepotrzebny. Kiedy zaczynałem przygodę z modelarstwem, każdy model miał podobne niedociągnięcia i nie budziło to tak dużych emocji. Warto nieco pokombinować, spróbować naprawić niedostatki, które powstały w wyniku produkcji i uzyskać jak najlepszy rezultat.

C

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “RWD-8 z IBG w podziałce 1/72

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s