Airfix – reaktywacja klasyki modelarstwa

Airfix to legendarna marka modeli plastikowych z Wielkiej Brytanii. Kilka lat temu podupadła legenda została reaktywowana przez koncern modelarski Hornby, znany z modeli kolejek. Dzisiaj Airfix świeci swoje tryumfy dzięki przemyślanej ofercie. Zobacz dla czego warto kupować modele Airfixa.

Airfix – początki modelarstwa plastikowego

Początki Airfixa sięgają lat pięćdziesiątych. Liczne klasyczne modele wyprzedzają o dwie dekady znane weteranom polskiego modelarstwa Matchboxy. To, czym różnią się te marki z dawnych lat to kolor tworzywa i sposób odwzorowania detali. Matchboxy miały plastik w różnych kolorach w tym samym zestawie, linie podziału blach dwóch rodzajów. Część z nich wgłębna – ale za szeroka, reszta wypukła i cienka. Airfix, zaczynający wcześniej, miał cienkie ale wypukłe linie podziału i bardzo duże wypukła nity. Pogardliwie nazywane są one krążkami hokejowymi.

a04702_wwii_raf_ground_crew

Cechy te nie wpływają na fakt, że większość dziś majętnych modelarzy starszego pokolenia w zachodniej Europie zaczynała od Airfixów i ma do nich sentymentalny stosunek, jak polscy weterani do Matchboxa.

Airfix dzisiaj – nowy lider?

Po zakupie przez Hornby upadająca firma Airfix została postawiona na nogi. Zespół projektantów 3D wypluwa co roku serię ciekawych nowości. Modele są proste, ale z ładnie oddaną powierzchnią i widocznymi detalami. Linie podziału blach są cienkie i bardzo głębokie. Może trochę razi brak japońskiej, czy Eduardowskiej subtelności, ale dla typowego modelarza są super. Marketing Airfixa sprzedaje „w pakiecie” farby Humbrola, dwie klasyczne marki sobie pomagają.

a04702_wwii_raf_ground_crew-box

Tym co najbardziej się podoba modelarzom to przystępna cena poniżej 30 zł. Szczęście dusigroszy niestety się kończy. W tym roku Hornby/Airfix zakupił niemieckiego potentata firmę Revell. Zaraz potem ceny poszybowały 50% w górę. Niezależnie od tego wygląd na to, że dążący do bycia liderem Airfix na trwałe zadomowił się pod polskimi strzechami!

Nowości Airfix 2015

Mi podoba się szczególnie Hurricane 1/48 – nowa edycja poprawiająca poprzedni model wypuszczony zaraz po reaktywacji firmy. Na pewno jest to zdobione pod kątem rocznicy Bitwy o Anglię 1940 roku przypadającej w tym roku. Inne nowości na ten rok widać na filmie z youtube.

Zdjęcia www.airfix.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s