Modelarstwo vintage – o co w tym chodzi?

Wielu modelarzy z rozrzewnieniem wspomina modele, które sklejali w czasie młodości. Zestawy, które przetrwały od PRL do naszych czasów w nienaruszonym stanie, są drogie i jest ich coraz mniej. Z tego powodu modelarze szukają metod, które pozwolą im przypomnieć sobie początki ich przygody z modelarstwem. Doprowadziło to do powstania modelarstwa vintage.

Prostota czy prymitywizm?

Obecnie na rynku dominują modele dopracowane w każdym detalu, bardzo precyzyjnie odwzorowujące realia. W przypadku modeli vintage forma jest znacznie prostsza, a celem modelarza nie jest odtworzenie rzeczywistego wyglądu pojazdu. Znacznie bardziej liczy się sklejenie modelu tak, by wyglądał jak model sprzed lat.

Model do sklejania spitfire ix

zdjęcie www.matchboxkits.org

Niektórzy modelarze kupują stare zestawy i sklejają je tak, jak kiedyś. Można też kupić nowy model i skleić go w odpowiedni sposób, dzięki czemu będzie on wyglądał, jak stary. W takim przypadku doświadczony modelarz może pokiwać głową z politowaniem i stwierdzić, że ktoś nie przyłożył się podczas sklejania i próbuje to ukryć pod sloganem vintage.

Można sobie pomyśleć, że sklejanie kiepskiego modelu (bo takie zwykle były stare zestawy) w szybki sposób, nie daje przyjemności. W następnym akapicie postaramy się obalić tę tezę.

Wyzwanie dla modelarza

Sklejanie modelu vintage jest dla modelarza znacznie większym wyzwaniem niż kupienie świetnego, dobrze wykonanego modelu w sklepie modelarskim. Poszukiwania często trwają dłużej niż samo sklejanie.

model vintage - Lysander z firmy Matchbox

Zdjęcie Brian Baker

Model sprzed lat, ze względu na swoje uproszczenia, może sprawiać duże problemy modelarzom redukcyjnym. Taka osoba musi samodzielnie wykonać część detali, których zabrakło, z uwagi na problemy technologiczne. Dopasowanie elementów jest znacznie gorsze niż w przypadku współczesnych modeli, dlatego sklejenie modelu zajmuje więcej czasu. Mimo wysiłków modelarza, nie zawsze możliwe jest uzyskanie efektu, który przypomina prawdziwy pojazd.

Podsumowanie

Modelarstwo plastikowe to dziedzina, która liczy sobie już ponad 60 lat. Głównym celem modelarstwa vintage nie jest idealne odwzorowanie wyglądu. Doświadczony modelarz będzie starał się pokazać innym osobom, jak bardzo zmieniło się modelarstwo od swoich początków. Dodatkowym wyzwaniem jest rozwiązywanie problemów powiązanych ze sklejaniem modelu, którego jakość wykonania jest znacznie niższa niż tych modeli, które możemy kupić obecnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s