Farby Hataka – zgodne z realiami historycznymi

Każdy modelarz wie, że farby modelarskie różnych producentów nie zawsze odpowiadają autentycznym kolorom, a wymieszanie dwóch kolorów w celu uzyskania idealnego koloru prowadzi często do problemów, zwłaszcza, gdy potrzebujemy powtórzyć ten sam odcień po jakimś czasie.

Nowa polska Firma Hataka, która produkuje farby modelarskie, ma zupełnie inne podejście do tego, w jaki sposób powinna przebiegać praca z modelem. Głównym wyzwaniem dla tej firmy jest stworzenie takich farb, które są najbardziej potrzebne modelarzom – czyli zestawów kolorów naprawdę odpowiadającym realiom historycznym.

Farby do samolotów z września 1939

W zestawach Hataka Hobby możesz znaleźć odcienie, które były stosowane na przykład w czasie zimnej wojny, wojny w Wietnamie czy w czasie ofensywy niemieckiej w 1939 roku. Kolory zostały opracowane na podstawie analizy lakieru pojazdów, które przetrwały do naszych czasów, a także dzięki analizie zdjęć.

 AS01

AS01b

Szczególnym zestawem farb jest ten, który dotyczy Polskich Sił Powietrznych (Polish Air Force paint set HTK-AS01), pozwalający na pomalowanie samolotów produkcji polskiej powstałych w latach 1919 – 1939. To pierwszy zestaw dostępny na rynku, który pozwala na pomalowanie polskich samolotów z września 1939.

W środku znajduje się srebrna farba, a także kolor ciemny khaki, jasny khaki (do malowania górnej powierzchni samolotu) i jasnoniebieski (do malowania spodu samolotu). W przypadku tych modeli nie ma jednoznacznej opinii, jakie były rzeczywiste kolory samolotów, a poszukiwania przeprowadzone przez redaktora Krzysztofa Sikorę z Mini Repliki link i archeologa lotniczego Wojciecha Krajewskiego w Lotniczym Magazynie Historycznym „Gapa” link, rzucają na tę sprawę nieco światła. Kolory zawarte w ich ustaleniach odpowiadają tym z zestawu Hataki. Będzie to ogromnym ułatwieniem dla modelarzy budujących model przedwojennego lotnictwa.

Hataka Hobby – firma z misją

Firma Hataka to zarówno pasja modelarska, jak i znajomość realiów historycznych. Pracownicy firmy cały czas poszukują części zachowanych samolotów i pojazdów tylko po to, by móc odwzorować kolor w swoich farbach.

Wiedza jest powiązana z bardzo zaawansowanym parkiem technologicznym, który pozwala na stworzenie farb bezpiecznych i łatwych w użyciu. Cieszy nas to, że dzięki tym farbom można malować modele znacznie szybciej i bez konieczności żmudnego poszukiwania farb o nieprecyzyjnie podanych nazwach i kolorach.

Firma cały czas rozwija swój asortyment, a w jej ofercie znajdziesz takie kolekcje, jak:

 • Zimna wojna (Cold War)
 • Wojna w Wietnamie
 • Kampania w Afryce
 • Bitwa o Anglię
 • Wrzesień 1939
 • Obrona Rzeszy
 • D-day
 • Wojna na morzu
Reklamy

5 uwag do wpisu “Farby Hataka – zgodne z realiami historycznymi

 1. Farby dobrze się malują. Kolory to zawsze kwestia gustu. W zestawie US Navy kolor insignia white jest kremowy jak gwiazdy i kody na dekalsach Hasegawy. Dla mnie OK, ale nie wszystkim to się musi podobać.

 2. Jaki rozmiar dyszy i wartość ciśnienia polecacie, ja próbuję malować nimi na HS Evolution przy dyszy 0,15 i ok 0,8-1atm i jest licho, strasznie zatyka dyszę, gdzie gunze C idzie jak złoto

  • Ja maluję HS Evolution 0.2 przy niskim ciśnieniu (muszę sprawdzić w jakim) i dobrym rozcieńczeniu, u mnie działa. Jak każde akryle szybciej się zatykają niż celulozowe Gunze. Pierwsze serie Hataki miały więcej żywicy i to może być przyczyną. Druga sprawa to regularne „wacikowanie” koncówki dyszy podczas malowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s