Drony – oblicze współczesnego pola walki i modele

Prace nad produkowaniem niewielkich, zdalnie sterowanych bezzałogowych samolotów trwają od wielu lat, a dopiero od niedawna dysponujemy techniką, która pozwoliła na ich stworzenie. Wszystko oczywiście dzięki armii. Istnieje szansa, że za kilka lat każdy z nas będzie mógł sobie kupić taki helikopter.

Historia dronów

Pierwsze próby z powietrznymi statkami bez pilota nastąpiły w czasie XIX wieku. Z austriackich okrętów wypuszczono wtedy mnóstwo balonów z ładunkami wybuchowymi, ale akcja się nie udała. Samoloty wznosiły się w niebo bez pilotów także w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, dzięki czemu żołnierze mogli ćwiczyć celność, ale było im daleko od współczesnych, inteligentnych helikopterów.

predator

W czym pomagają drony na polu bitwy

Idea jest prosta – drona można posłać w miejsce, które jest zbyt niebezpieczne dla żołnierzy, na przykład na tyły wroga. Drony mogą pełnić funkcję obserwacyjną (są wtedy wyposażone w kamery) lub bojową, a pierwszym dronem w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej był Aeronautics Orbiter. Ten dron bliskiego rozpoznawania stosowano od 2006 roku w Afganistanie, a po zerwaniu kontraktu oddano go producentowi. W oddziałach specjalnych wykorzystuje się drona Scan Eagle, którego zakup sfinansowały Stany Zjednoczone oraz WB Electronics Fly Eye.

Drony są używane w większości konfliktów zbrojnych zarówno przez kraje rozwinięte, jak i rozwijające się armie.

Drony cywilne

Tego typu helikoptery można wykorzystywać także wszędzie tam, gdzie praca człowieka byłaby zbyt niebezpieczna. Dzięki dronom robi się zdjęcia z powietrza i monitoruje pola. Pomagają także śledzić zagrożone gatunki zwierząt lub granice, kolejne zastosowania to walka z ogniem, zapobieganie przemytowi i … obserwacja obywateli. Firmy pracują nad systemem, który pozwoli na przewożenie pasażerów drogą powietrzną bez pilota i dostarczanie paczek. Najwięcej emocji wzbudzają helikoptery, które można kupić na użytek prywatny. Co prawda takie helikoptery są dostępne w sprzedaży już od kilku lat, ale dopiero od niedawna można nimi sterować za pomocą smartfona. Co więcej, już niedługo będzie można kupić drona, który lata bez naziemnego operatora.

Przyszłość dronów

Zapowiedzi firmy Amazon o tym, że wkrótce będzie ona dostarczała paczki za pomocą dronów brzmią jak ze stron powieści fantastycznej, ale okazuje się, że nie musi być to odległa przyszłość. Dysponujemy już odpowiednią technologią, natomiast są problemy natury prawnej. Dziś nad miastami mogą latać jedynie jednostki bezzałogowe sterowane przez policjantów. Przyszłość pokaże, czy drony cywilne nie będą sprawiały problemów, takich jak naruszanie prywatności i kradzieże niemożliwe do wykrycia. Z drugiej strony, kiedyś obawialiśmy się robotów, a do tej pory działają jedynie w zacnych celach.

re4aper

Modele Dronów

Modele bezzałogowych maszyn latających sa w ofercie kilku firm modelarskich.

Italeri ma w swojej ofercie drony 1/72, które można kupić w każdym sklepie modelarskimn

 • RQ-1B PREDATOR
 • MQ-9 REAPER
 • RQ-4 Global Hawk

Polskim producentem dronów jest Attack Squadron

   • 1:48 MQ-8B UAV Drone Helikopter
   • 1:48 RQ-7B Shadow UAV
   • 1:48 RQ-7B Shadow UAV
   • 1:72 K-Max unamnned/manned helicopter
   • 1:72 MQ-8B Fire Scout UAV Helicopter
   • 1:72 RQ-7B Shadow UAV

Można je dostać w sklepie Arma Hobby i w Jadarze.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Drony – oblicze współczesnego pola walki i modele

 1. A według mnie drony to zdecydowanie nieciekawa sprawa. Zyskują na nich kraje bogate i te, które mogą sobie na wiele pozwolić, za to podglądane są państwa słabsze. Drony to przyszłość, ale jeśli wojny mają wyglądać w ten sposób, że pan w kapsule gdzieś w USA zestrzeli Kurda wiele tysięcy kilometrów dalej wciskając przycisk to jestem na nie.

  • Drony to nie tylko wojsko. Zdalnie sterowane bezzałogowce coraz częściej wykorzystywane są komercyjnie. Wykorzystuje je już policja do monitoringu natężenia ruchu na drogach, PKP do obserwowania swoich pociągów z węglem, telewizje do nagrań itp., a dodatkowo Amazon pracuje nad dostarczaniem paczek za ich pomocą. Jak widzisz drony mogą nam również pomagać.

 2. Bezzałoggowce to zupełnie inna bajka, ale trzeba przyznać że też interesujące wyzwanie. Osobiście jeszcze nie miałem z nimi do czynienia – chyba najwyższy czas to zmienić 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s