Michael Wittman – najsławniejszy czołgista

Największa sława lub hańba za dokonania bojowe spadła na generałów, którzy dowodzili w drugiej wojnie światowej. Jedną z postaci, której należy się szacunek za odwagę, mimo walki po niewłaściwej stronie frontu jest niemiecki oficer SS Michael Wittman. Nigdy nie cofał się przed niebezpieczeństwem i atakował wrogie oddziały nawet wtedy, gdy miał małe szanse na wygraną. Zniszczył ponad 132 działa przeciwpancerne oraz 138 czołgów, co czyni go jednym z najlepszych czołgistów w historii.

Początki wojny

Wittman zaczął służyć w wojsku w wieku 20 lat, gdzie skupił się na pojazdach opancerzonych. Był wysoko postawionym oficerem SS. Pierwsze doświadczenia wojenne zdobywał w Grecji oraz Jugosławii. Gdy te kraje zostały zaatakowane przez Niemców, miał okazję poznać zasady prowadzenia walk. Po raz pierwszy odniósł on sukces w operacji Barbarossa, gdzie udało mu się zniszczyć w spektakularnej akcji z Grupą Armii Południe. Nie wahał się wtedy zaatakować rosyjskiej kolumny czołgów. Odwaga dowódcy została doceniona Krzyżem Żelaznym.

384px-Bundesarchiv_Bild_101I-299-1802-08,_Nordfrankreich,_Michael_Wittmann_auf_Panzer_VI_(Tiger_I)Witman i jego Tiger, 1944, Bundesarchiv

Dalsze sukcesy Wittmana

Wittman dowodził w kolejnych akcjach drugiej wojny. Uczestniczył w 25 bitwach, atakował Stalino oraz Rostów nad Donem. Gdy Niemcy wprowadzili nowy rodzaj czołgów, Tygrys, bezzwłocznie zapoznał się z ich możliwościami. Nie pomogły one w wygraniu bitwy pod Kurskiem, jednak Wittman odniósł tam kolejne sukcesy. Plotki głoszą, że na froncie rosyjskim niemiecki oficer dokonał jednego dnia zniszczenia aż 20 wrogich pojazdów. Wsławiło to Wittmana, który stał się popularny w Niemczech. Otrzymał nowe odznaczenia od Hitlera i dostał awans.

wraki po akcji WittmanaWraki angielskich transporterów w Villers Bokage, Bundesarchiv

Koniec wojny

W Normandii w roku 1944 Wittman zaatakował niemal samotnie kolumnę angielskich czołgów. Ta akcja we wsi Villers-Bocage mogłaby pojawić się w wielu filmach wojennych i nikt nie uznałby ją za prawdziwą, gdyż oficer zniszczył kilka ciężarówek oraz ciężkich pojazdów, zadając Anglikom duże straty. Pisał o tym później w swoim dzienniku. Mimo bezpośredniego trafienia w czołg Wittmanowi udało się ujść z życiem. Można tu docenić solidność niemieckich czołgów oraz fakt, że wojska angielskie nie były gotowe do walki z tak zaawansowanymi technicznie maszynami. Akcja pod Villes-Bocage została doceniona przez Hitlera kolejnymi odznaczeniami. Kolejna akcja bohatera niemieckiego frontu miała miejsce 8 sierpnia 1944 roku w Cintheaux. W tej akcji zniszczył Shermany Kanadyjczyków oraz inne pojazdy. Akcja zakończyła się trafieniem jego Tygrysa oraz śmiercią załogi.

wrak tigra wittmanaWrak tygrysa Wittmana 8 sierpnia 1944, Bundesarchiv

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s