Niesforny pilot – Hans Joachim Marseille

Hans Joachim Marseille to niemiecki pilot, który wsławił się walkami w szeregach Luftwaffe. Szybko skończył szkolenie oraz zyskał możliwość wykazania się podczas lotów bojowych. Miało to miejsce w roku 1940. Na drodze do awansu, który otrzymali wszyscy koledzy, stał jego brak poszanowania dla dyscypliny wojskowej. Często nakładano na niego kary, z których powodu stał się sławny. Osoby, które czytały książkę Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” zauważą podobieństwo tej postaci do Josepha Frantiska. Marseille miał francuskie korzenie.

Wola walki

Marseille walczył w Bitwie o Anglię, gdzie w miesiąc zestrzelił siedem wrogich samolotów. Trzeba przyznać, że sprzyjało mu szczęście, gdyż trzy pilotowane przez niego maszyny uległy zniszczeniu. Nie podobało się to dowództwu. Zestrzelono go dwukrotnie i ratował się skokiem ze spadochronem. W 1941 rozpoczął służbę w jednostce JG 27, która początkowo przyjęła go z oporami. Na swoim koncie miał odmowę wykonania rozkazów oraz niewłaściwe zachowanie w koszarach. Późniejsze lata pokazały, że był on jednym z najwybitniejszych postaci lotnictwa tego okresu.

Obrazek

Messerschmitt Bf 109 F-4/trop, W.Nr. 8673, Hauptmann Hans Joachim Marseille, Wrzesień 1942, rys.Herbert Ringlstetter

Walki w Afryce

Hans Joachim Marseille został przeniesiony do Afryki Północnej. Latał tam na samolocie Messerschmitt Bf 109 F4. Szybko dosłużył się stopnia kapitana, ale jego zachowanie znane w niemieckich koszarach nie zmieniło się. Na swoim koncie zanotował wiele zwycięstw, jednak jego problemem był brak współpracy z kolegami oraz wybieganie przed szereg formacji. Nie pomagało mu to w pełnieniu obowiązków dowódcy eskadry. Cechowała go agresja oraz perfekcyjne opanowanie maszyny. Niewielu pilotów może pochwalić się zestrzeleniem 17 maszyn wroga w czasie jednego dnia, a tego czynu dokonał Marseille 1 września 1942 roku. Spotkały go za to odznaczenia. Atakował także w obliczu znacznej przewagi liczebnej wroga. Poniósł tragiczną śmierć 30 września, gdy zepsuł się silnik jego maszyny i wyskoczywszy ze spadochronem, uderzył w element samolotu.

Bundesarchiv_Bild_146-2006-0122,_Hans-Joachim_Marseille

Hans Joachim Marseille 3 września 1942 – Krzyż Żelazny full wypas

Dokonania Marseille

Pilot był odznaczony Krzyżem Rycerskim z Liśćmi Dębu, Mieczami i Brylantami. Nazywano go Gwiazdą Afryki oraz Pustynnym Orłem. W czasie wojny zestrzelił 158 samolotów różnych wojsk. Na uwagę zasługują także poglądy tego pilota. Nie popierał on NSDAP i odmawiał atakowania celów cywilnych. Słyną z celnego strzelania oraz zadziorności w walce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s