Polscy piloci na frontach II Wojny Światowej

W ciągu sześciu lat trwania II wojny światowej polscy piloci zestrzelili blisko tysiąc samolotów nieprzyjaciela. Większość stanowiły maszyny niemieckie, lecz łupem naszych myśliwców padły również samoloty włoskie, a nawet japońskie – zniszczone przez Polaków walczących w Afryce i Chinach. Walka w obronie polskiego nieba była gorzkim początkiem, zmaganiem się w nierównej walce. Pomimo tego nasi lotnicy odnieśli kilka sukcesów i nabrali doświadczenia bojowego, które przydało się w następnych walkach.

Dywizjon 303

Wszyscy znamy legendę dywizjonu 303 z lektury książki Arkadego Fiedlera. W 1940 roku polscy piloci wsławili się nierówną walką we Francji i następnie zwycięska obrona Wielkiej Brytanii. Wbrew stereotypom na swój temat podjęli walkę w krytycznym momencie Bitwy o Anglię i zaprezentowali zimny profesjonalizm stając się najskuteczniejszymi myśliwcami angielskiego nieba. Dywizjon 303 zestrzelił 126 maszyn Luftwaffe, a walczył tylko przez połowę bitwy. Sukcesy odnosił także dywizjon 302 i piloci przydzieleni do jednostek RAF-u.

303-spit

Piloci Dywizjonu 303

Większość lotów bojowych w Europie Zachodniej wiązała się z przelotami nad morzem, stąd obecność kamizelki ratunkowej w podstawowym ekwipunku pilota. Nazywana powszechnie „maewestką”, po napełnieniu powietrzem przypominała wydatne kształty popularnej wówczas aktorki amerykańskiej, Mae West. Okulary chroniły oczy lotnika w przypadku pożaru maszyny.

Cyrk Skalskiego

W 1943 roku, w celu zdobycia doświadczeń we współpracy lotnictwa z wojskami lądowymi, do Afryki została wysłana grupa 15 wytrawnych pilotów myśliwskich pod dowództwem kpt. Stanisława Skalskiego. Polish Fighting Team (Polski Zespół Myśliwski), wyposażony początkowo w samoloty Spitfire Mk IX, walczył w Afryce Północnej od 17 marca o 13 maja 1943 roku. Lotnicy uzyskali 25 zwycięstw pewnych i trzy prawdopodobne, tracąc zaledwie jednego pilota (dostał się do niewoli). Błyskotliwe sukcesy Polaków spowodowały, że Anglicy, nawiązując do określenia doborowych jednostek myśliwskich z czasów I wojny światowej, zaczęli ich nazywać „cyrkiem Skalskiego”. Po zakończeniu kampanii afrykańskiej lotnicy powrócili do dywizjonów polskich w Wielkiej Brytanii lub objęli dowodzenie w jednostkach brytyjskich, działających w rejonie Morza Śródziemnego.

We Włoszech walczył 318. Dywizjon Myśliwsko – Rozpoznawczy Gdański, którego zadaniem była współpraca z wojskami lądowymi. W okresie od 2 maja 1944 do 8 maja 1945 roku jednostka wykonała 4864 loty bojowe, tracą zaledwie ośmiu pilotów.

Na pomoc Powstaniu

Utworzona z załóg 301. Dywizjonu 1586. Polska Eskadra Specjalnego Przeznaczenia prowadziła działania z baz położonych we Włoszech. Głównym jej celem był transport zaopatrzenia dla ruchu oporu w Polsce i innych krajach okupowanej Europy. Loty bojowe, trwające od sześciu do jedenastu godzin, odbywały siew nocy nad terytorium nieprzyjaciela, okupione zostały ciężkimi stratami. Okres największego wysiłku eskadry były zrzuty dla powstańców warszawskich. W sierpniu i wrześniu 1944 roku wykonano ponad 97 lotów nad stolicę. Dla zmniejszenia rozrzutu zasobników samoloty obniżały lot do 150 – 200 m. W przypadku trafienia przez artylerię przeciwlotniczą uniemożliwiało to skok ze spadochronem. Polacy stracili 15 załóg – tylko dwie przetrwały okres od wybuchu do upadku powstania.

Lotnictwo Polskie na wschodzie

Polscy lotnicy toczyli też zaciekłe boje na froncie wschodnim. W dniu 20 sierpnia 1943 roku sformowano 1. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. Jednostka weszła do walki rok później w rejonie Warki. Na dwupłatowych bombowcach lekkich Po – 2 latały załogi 2. Pułku Nocnych Bombowców „Kraków”, atakując wojska niemieckie w rejonie Warszawy.

Utworzono łącznie 17 pułków lotniczych, część z nich nie zdążyła jednak wziąć udziału w akcji przed kapitulacją Niemiec. Poza pułkami „Warszawa” i „Kraków” większość załóg latających i obsługi naziemnej stanowili Rosjanie. Polacy zestrzelili na Wschodzie 16 samolotów nieprzyjacielskich.

Myśliwcy

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Polscy piloci na frontach II Wojny Światowej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s