Sherman – średni czołg do ciężkich zadań

Sherman na tle innych czołgów

Trudno określić, który czołg drugiej wojny światowej był najlepszy. Niemieckie Tygrysy były drogie w budowie, silnie opancerzone i najlepiej uzbrojone. Radzieckie T34 były bardzo tanie i produkowane w dużych ilościach, cechowały się też prostą budową. Brytyjski Churchill miał służyć jako wsparcie dla piechoty, a rodzina Crusader/Cromwell/Comet to czołgi szybkie, do głębokich zagonów pancernych.
Sam Herman był czołgiem uniwersalnym, produkowanym masowo. Podczas Drugiej Wojny Światowej Shermanowi przyszło mu walczyć z o wiele silniejszymi przeciwnikami, niż zakładali projektanci. Na uwagę zasługuje fakt ciągłego wprowadzania ulepszeń w jego budowie.

CRW_8244

M4A1 Sherman we wczesnej konfiguracji US Army

Historia powstania czołgu

Czołg powstał dzięki przerobieniu innego modelu M3 Lee. Zakłady produkcyjne były gotowe produkować ogromne ilości czołgów już od 1942 roku. M4 Sherman okazał się dopracowaną konstrukcją, a niektóre z czołgów służyły aż do 1967 roku. Jego budowa była dostosowana do walki z lekkimi czołgami niemieckimi, takimi jak PzIII, które dominowały w pierwszych latach wojny.

Tygrys kontra Sherman

Gdy Niemcy zaczęli używać ciężkich czołgów, okazało się, że Shermany są zbyt lekko uzbrojone, by je pokonać. Mimo wielu projektów dotyczących nowych armat jedynie Sherman Firefly mógł stanowić zagrożenie dla Tygrysa w bezpośrednim starciu. Ten model stanowił jedynie niewielką część wszystkich brytyjskich czołgów. Shermany w starciu wykorzystywały przewagę liczebną i okrążały przeciwnika. Nie ulega wątpliwości, że taka metoda walki przynosiła ogromne straty w ludziach. Amerykanie zgodnie ze swoją doktryną starali się likwidować ciężkie czołgi za pomocą potężnie uzbrojonych, ale słabo opancerzonych niszczycieli czołgów.

360px-ShermanFirefly

Sherman Firefly z długą lufą do walki z Tygrysami.

Czołg z wadami…

Sherman był maszyną, która w porównaniu z innymi czołgami o tej samej masie wypadała niezbyt korzystnie. Był wywrotny i powolny, mało zwrotny i łatwy do trafienia. Silnik nie był odpowiednio osłonięty i łatwo zapalał się po trafieniu. Usprawiedliwieniem dla projektantów tej maszyny może być fakt, że nie była ona zaprojektowana do walki z ciężkimi maszynami. Jej celem miały być raczej pojazdy opancerzone.

normandia

Brytyjski Sherman w Normandii 1944

Zmiany w czasie wojny

Szybko okazało się, że konieczne są zmiany konstrukcyjne. Na wieży czołgu zamontowano silną armatę M1 76 mm oraz haubicę M4 105mm. Największe zmiany zachodziły w opancerzeniu czołgu, jednak nie zmieniało to faktu, iż nie chroniło to od skutków trafienia z działa Tygrysa lub Pantery. M4 powstał w wielu wersjach także, jeśli chodzi o rodzaj napędu (diesel, benzyna) i inne czynniki.

US_M4_Sherman_tank_at_Yongju_22_Oct_1950_(AWMP01813)

Późna wersja Shermana M4A3E8 w Korei 1950

Modele Shermana

Na rynku istnieje ogromna liczba modeli Shermana. Różnią się one stopniem skomplikowania, dokładności i ceną. Każdy modelarz znajdzie dla siebie coś na odpowiednim dla własnych oczekiwań poziomie.
Najlepsze w 1:35 będzie połączenie modeli Tasca, i Dragona. Trzeba dobrać części do odpowiedniej wersji, A Sherman miał mnóstwo odmian.
W 1:72 królem jest seria modeli Dragona, które można mieszać ze sobą aby mnożyć warianty. Dobry jest także model Italeri (były ESCI), ale jest wykonywany w trochę nietypowej konfiguracji. Zajrzyj koniecznie na stronę o modelach Shermana 1:72 (ang), znajdziesz tam recenzje i listy poprawek.
Skala 1:48 to królestwo Tamiya. Modele te są dosyć uproszczone.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Sherman – średni czołg do ciężkich zadań

  1. Trochę za ogólnikowy ten wpis. Można odnieść wrażenie, że przygotowany naprędce. Sekcja o modelach całkiem niezła. Może dopracuj historię tego czołgu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s