Modele Żywiczne

Obok modeli plastikowych istnieje na rynku spora grupa modeli żywicznych. Są one uzupełnieniem oferty modeli do sklejania o nietypowe tematy. O ile plastiki stanowią główny nurt modelarstwa redukcyjnego to żywice są uzupełnieniem oferty o specjalne modele i dodatki.  Postaram się przedstawić pokrótce różnice między tymi rodzajami modeli.

Modele żywiczne a modele plastikowe – trochę teorii

Modele żywiczne to znacznie mniej popularna grupa modeli przeznaczona dla bardziej zaawansowanych hobbystów. Zwykłe modele plastikowe są maszynowo produkowane w wielkich seriach, są także łatwiejsze w montażu i tańsze. Żywiczne zaś są niskoseryjnymi modelami wykonywanymi w znacznie mniej zautomatyzowany sposób. Odbywa się to przez odlewanie żywicy poliuretanowej lub epoksydowej w formach z miękkiej gumy – silikonu.

Sposoby produkcji modeli plastikowych i żywicznych

Model produkuje się w formach, w których tworzywo modelu nabiera odpowiedniego kształtu. Formy dla plastików składają się z dwóch bloków metalu wydrążonego w środku. Części odlewane  wtryskowo w takich formach muszą dać się z nich wyjąć – w grę wchodzą tu proste kształty. Sam plastik odlewany w takich formach ma tendencję do kurczenia się. Zbyt grube części mogą mieć z tego powodu tzw. wciągi – czyli  zapadnięcia się plastiku psujące wygląd części – są one znane zwłaszcza ze starszych modeli. Podsumowując części modelu plastikowego powinny być bryłami o prostych kształtach wchodzących między polówki formy i o cienkich ściankach aby uniknąć wciągów.

model zywiczny - uszkodzony w walce pojazd Hiluxzdjęcie – Migproductions

Formy do żywicy nie maja takich ograniczeń. Model żywiczny może mieć bardziej skomplikowane i rozbudowane kształty. Sama żywica kurczy się równomiernie – nie ma problemów z wciągami. Problem stanowią natomiast bąbelki powietrza, które zaczepiają się w głębi formy. Usuwa się je podczas odlewania przy pomocy pompy próżniowej. Sprawia to, że wykonanie jednego odlewu zajmuje kilka minut. W formie wtryskowej zaś tylko kilka-kilkanascie sekund. Odlewanie z żywicy to mozolna praca ręczna. Produkcja wtryskowa modeli plastikowych to praca automatyczna.

Gotowe modele trafiają na rynek

Wprowadzenie do produkcji modelu żywicznego jest znacznie prostsze, jest on jednak droższy w produkcji od wtryskowego. Formy wtryskowe kosztują dziesiątki tysięcy  złotych, sama produkcja jest jednak tania.

Dla tego plastiki zawsze będą popularnymi, masowymi modelami. Żywice zaś to modele dla zaawansowanych koneserów.

Cechy modeli plastikowych i żywicznych – porównanie

Cecha modelu Model plastikowy Model żywiczny
cena podobnych modeli niska wysoka
dokładność ograniczona wysoka
właściwości tworzywa łatwe w obróbce trudne w obróbce
wycinanie i pasowanie części łatwe trudne

 Dla kogo są modele żywiczne?

Model żywiczne są przeznaczone dla zaawansowanych modelarzy, którzy pragną dodać do swojej kolekcji model mniej popularnego obiektu, niedostępnego z ofercie firm plastikowych. Doświadczenie w wykonywaniu modeli plastikowych na pewno pomoże przy sklejaniu żywic, wymagają one jednak więcej wysiłku przy wycinaniu części, ich dalszej obróbce i sklejaniu. Wysiłek ten zostanie na pewno wynagrodzony znacznie lepszym wyglądem modelu dzięki większemu poziomowi detali.

Polscy producenci modeli żywicznych

Adalbertus

Ardpol

Attack Squadron

Choroszy Modelbud

Karaya

Panzer Art

Silver Wings

ToRo Model

 i wiele innych

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Modele Żywiczne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s