Co to jest weathering?

Weathering to pojęcie nieodłącznie kojarzące się z modelarstwem redukcyjnym. Bez niego pojazd po pomalowaniu i wycieniowaniu wygląda jak świeżo z fabryki. Weathering to swoiste spersonalizowanie modelu. Samo sklejenie pojazdu nie jest czynnością twórczą – natomiast jego pobrudzenie sprawia, że opowiada pewną historię, staje się jedyny w swoim rodzaju. Wyrażenie weathering jest niemożliwe do bezpośredniego przetłumaczenia na nasz język. Można je tłumaczyć jako nadawanie efektów, które pojawiają się na normalnie użytkowanych pojazdach. Należą do nich błoto, kurz, zadrapania, odpryski lakieru, brud i zacieki, rdza i pleśń oraz wiele, wiele więcej.

czołg poddany zabiegom weatheringu

foto AK-interactive

Skąd czerpać inspiracje?

Wiele osób zaczynających przygodę z weatheringiem doprowadza do zniszczenia modelu przez nadmiar efektów – czasem wykluczających się, wyglądających nienaturalnie. Wzoruj się na przykładach z rzeczywistości – oglądaj samochody, zwłaszcza terenowe. Pojazdy militarne można obejrzeć na zlotach miłośników tego typu motoryzacji. Jeśli sklejasz pojazdy gąsienicowe, udaj się na budowę – gdzie zobaczysz, jak rozkłada się brud na gąsienicach dźwigów czy koparek. Jeżeli masz aparat, twórz sobie archiwum zdjęć poszczególnych elementów.
Najprostszą metodą jest skorzystanie z bogactwa internetu – szukaj zdjęć przede wszystkim na stronach anglojęzycznych.
Możesz także rzucić okiem na modele redukcyjne i zastanowić się, czy uzyskany w nich efekt podoba ci się, czy nie.

kurz pustyni

foto AK-interactive

Weathering w praktyce

Gdy już zgromadzisz niezbędne materiały poglądowe, możesz zająć się weatheringiem. Zacznij od efektów związanych z samą blachą – takich jak chipping, czyli nadawanie zadrapań farby. Jest wiele metod – na przykład z lakierem do włosów. Lepiej sprawdzają się specjalistyczne preparaty. Warto pomyśleć o efekcie rdzy. Wzorując się na zdjęciach z internetu, zacznij brudzić model. Najlepiej użyć do tego celu specjalnych środków, pozwalających odwzorować zacieki brudu, wody, benzyny. Na koniec zwykle nakłada się warstwę błota i kurzu. Dzięki temu model będzie wyglądał bardzo naturalnie.

A co jeśli przesadzimy z efektami?

Jeśli zapędzimy się w naszym modelarskim szale, musimy nieco stonować efekt. Do tego celu używamy rozpuszczalników, najlepiej dedykowanych do danych preparatów, pozwalających usunąć zbędne środki. Tak postąpić możemy, kiedy farba jeszcze nie wyschła. Po jej wyschnięciu możemy jeszcze stonować przez wash, przykurzenie lub cienką warstwę koloru podstawowego.

nakładanie błota na model

foto AK-interactive

Jakie produkty są dedykowane do weatheringu

Wiele firm oferuje produkty do weatheringu. W wyborze należy kierować się dobrym rozeznaniem. Np. jakością pigmentu lub odpowiednim kolorem, gwarantującym dobry efekt już od pierwszego razu. Aktualnie najlepiej zajrzeć do oferty AK-Interactive – firmy dla której pracuje Mig Jimenez! Możesz skorzystać z następujących produktów:

  • Pigmenty – Pierwotne Migi, lub teraz AK-Interactive, Lifecolor, Mirage – dobra jakość (drobne ziarna odpowiedniego koloru a nie mieszanki kilku kolorów)
  • Farby olejne – 502 Abtailung i AK-Interactive.
  • Wash – AK-Interactive, Tensocrom, samodzielnie rozcieńczane oleje
  • „Lakier do włosów” – dwa praparaty AK-Interactive do różnych rodzajów zadrapań
  • Zacieki – AK-Interactive
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s