Sześć zasad sklejania modeli plastikowych

Po kilku wpisach o etapach budowania modelu, czas na zmianę. Najpierw jednak kilka pytań. Czy masz już stertę niesklejonych modeli. Takich zaczętych, przy których utknąłeś i odrzuca cię od warsztatu? Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, jak skutecznie skleić model.

Zasada pierwsza – Wybierz model plastikowy o właściwym stopniu trudności.

Wiele osób zajmujących się modelarstwem od razu rzuca się na głęboką wodę – i wybiera model który jest piękny – ale bardzo skomplikowany. Niesie to ryzyko iż będziemy mieli problem z jego złożeniem. Pamiętajmy iż w modelarstwie liczy się pieczołowitość – zatem gdy dopiero zaczynasz przygodę ze sklejaniem plastiku, zdecyduj się na prosty model – polecam ci samochody oraz samoloty jednosilnikowe. Sklejenie takiego modelu w prawidłowy sposób przyniesie ci więcej radości niż irytowanie się z powodu skomplikowanej instrukcji. Czytania i zrozumienia instrukcji uczysz się z czasem, przechodząc do modeli coraz to trudniejszych. Ważną sprawą jest także skala twojego modelu. Gdy sklejasz w skali 1:48 model będzie o wiele większy i bardziej szczegółowy – a zatem wymagający więcej pracy niż ten w skali 1:72.

model dla początkującego modelarza plastikowego

Świetny dla początkujących – model spitfire MK V w polskich barwach, Hobby Boss 1:72…

gotowy model Spitfire

…a tu zdjęcie gotowego modelu spitfire  z dywizjonu 303.

Zdjęcia http://www.hobbyboss.com

Pierwszy model powinien być prosty i gwarantować sukces. Dobrze by poradzić się w sklepie. Fajne na pierwszy model są np. modele samolotów Hobby Boss w skali 1:72, ale tej pierwszej serii, z niewielką liczbą części z dobrymi detalami.

Zasada druga – Pamiętaj o porządku.

Porządek na miejscu pracy powinien być Twoim priorytetem, zwłaszcza jeśli chodzi o modele plastikowe o wysokim stopniu trudności. Po pierwsze, zabezpiecz miejsce pracy za pomocą kartonu, tak aby nie uszkodzić stołu na którym pracujesz. Po drugie, wygospodaruj pojemniki lub miejsce na stole na części które już zostały sklejone. Wycinaj z ramek tylko te części nad którymi aktualnie pracujesz, w przeciwnym razie szybko się pogubisz. Kleje do sklejania modeli plastikowych powinieneś odkładać również do pojemnika. To samo dotyczy takich rzeczy jak farby modelarskie oraz szpachlówki. Wystarczy abyś pamiętał o odkładaniu wszystkiego na miejsce, a na miejscu pracy zapanuje ład i porządek.
Części które właśnie schną po klejeniu lub malowaniu trzymaj w bezpiecznym miejscu. Nie może być to miejsce gdzie mają dostęp małe dzieci oraz zwierzęta domowe. Gdy stawiasz modele na parapecie, okno nie może być otwarte.
Również gotowe modele należy eksponować w odpowiednim miejscu. Aby nie zbierały kurzu idealne było by trzymanie ich w gablotce ze szkła – na domowe potrzeby wystarczy jednak trzymanie ich w szafce ze szklanymi drzwiczkami.

Zasada trzecia – Nie ograniczaj się do jednej firmy.

Wielu modelarzy używa klei do plastiku, farb a nawet modeli tylko jednej firmy – ponieważ są pewni iż to jedyny właściwy wybór. Oczywiście, farby modelarskie Tamiya to świetny wybór, ale warto spróbować innych propozycji sklepów modelarskich – taką samą jakość mają farby akrylowe takich producentów jak Lifecolor, Vallejo czy Gunze. Jeśli chcesz osiągnąć wyżyny w tej trudnej dziedzinie jaką jest modelarstwo plastikowe, musisz być otwarty na nowości rynkowe oraz na eksperymentowanie. Bez tego nie będziesz rozwijał swoich umiejętności. Mnóstwo informacji dowiesz się z Internetu – w sieci dostępne są zarówno wypowiedzi modelarzy, jak i filmy przedstawiające poszczególne etapy prac.

Zasada czwarta – Gdy chcesz być mistrzem – musisz się wyspecjalizować.

Osoby których modele plastikowe zdobywają laury na wystawach modelarskich najczęściej skupiają się tylko na jednym typie modeli – na przykład na czołgach lub samochodach czy też statkach. Oczywiście na początku przygody z modelarstwem nie wiesz co będzie cię interesowało – dlatego próbuj sklejania różnych modeli. Z czasem jednak zauważysz że pewien rodzaj pojazdów jest dla Ciebie bardziej interesujący od innych. Warto wtedy skupić się właśnie na nim i szlifować swoje umiejętności do uzyskania perfekcji. Pamiętaj że sklejenie samolotu różni się całkowicie od budowy statku – szczególnie jeśli chodzi o czytanie rysunków instrukcji w pierwszym etapie prac.

Zasada piąta – Modele plastikowe wymagają dokładności.

Modelarstwo to zajęcie dla ludzi którzy nie lubią pośpiechu. Na każdym etapie prac wymagana jest precyzja i dokładność. Jeśli budujesz jakiś model i nie wiesz jak kontynuować pracę, nie działaj na ślepo. Przeanalizuj czy wykonałeś wszystko zgodnie z instrukcją. Jeśli dalej mimo to nie wiesz co robić – możesz zadać pytanie bardziej doświadczonym modelarzom na forum modelarskim. Pamiętaj że drobne niedokładności podczas sklejania modelu nawarstwiają się, przez co końcowy efekt może nie przypominać tego co jest narysowane na pudełku.

Zasada szósta – Nie nadużywaj kleju do plastiku

Kleju powinno dawać się tylko tyle by dwa elementy połączyły się ze sobą. Zawsze lepiej dać mniej kleju niż za dużo. Nie ma nic gorszego niż model z nieestetycznymi plamami z kleju – powstają one gdy nieostrożnie posługujemy się pojemniczkiem z klejem. Jeśli zdarzy nam się pochlapać jakiś element, klej możemy zeszlifować drobnym papierem ściernym. Z drugiej strony, takie kreatywne użycie kleju może mieć zastosowanie jako element waloryzujący – po pokryciu warstwą farby może wyglądać bardzo ciekawie.

Mam nadzieję, że te porady pomogły ci wybrnąć ze ślepych uliczek i kończyć kolejne supermodele. Jakby co, zadaj pytanie w komentarzy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s