Szpachlówki modelarskie

Prawidłowe wykonanie modelu plastikowego związane jest ze szpachlowaniem ewentualnych ubytków. Kiedy należy używać szpachlówki? Jak już zapewne wiesz, po zakupie modelu powinieneś rzucić okiem na ramki – zdarzają się bowiem ubytki spowodowane złym procesem wtłaczania plastiku w formy. W takim przypadku musisz wypełnić ten ubytek za pomocą szpachlówki modelarskiej. Inny przypadek ma miejsce wtedy gdy w miejscu szpachlowania ma znaleźć się dodatkowy element – potrzebna jest wtedy szpachlówka o innych właściwościach. Czasem szpachlówka musi być o wiele bardziej twarda, na przykład gdy uzupełniamy nią elementy jakiejś wnęki lub zagłębienia. Co najważniejsze – szpachlówkę kładziemy cienkimi warstwami. Godne polecenia są szpachlówki firmy Tamiya – po wyschnięciu robią się bardzo twarde i mają właściwości podobne do materiału z którego wykonany jest cały model – czyli do polistyrenu. Można je następnie szlifować i polerować. Ma przewagę nad innymi szpachlówkami, ponieważ efekt starzenia przebiega bardzo wolno. Szpachlówki innych firm po otwarciu szybko gęstnieją i nie nadają się do użytku.

Szpachlówki nadające gładkość powierzchni

W przypadku niektórych modeli do sklejania powierzchnia polistyrenu jest miękka i dziwnie chropowata. W takim przypadku po pomalowaniu nie będzie w żaden sposób przypominała blachy. Warto wtedy użyć szpachlówki w celu zwiększenia gładkości powierzchni. Nakłada się ją bardzo cienką warstwą, następnie należy zaczekać mniej więcej dobę na to by się utwardziła. Następnie szlifujesz nadmiary papierem ściernym o coraz niższej gradacji. Dzięki temu uzyskamy idealnie gładką powierzchnię.Ta metoda przydaje się również gdy na modelu występują jakieś rysy.

szpachlówka modelarska

Szpachlówka konstrukcyjna

Innym przypadkiem kiedy należy użyć szpachlówki jest sytuacja w której w naszym modelu plastikowym jakiś element posiada ubytek. Jeśli chcemy by nasz model w pełni odpowiadał rzeczywistości, należy to miejsce wypełnić szpachlówką – najlepiej stosując cienkie warstwy.

Alternatywne metody szpachlowania

Istnieją również metody szpachlowania bez użycia specjalistycznych substancji. Jedną z nich jest zalanie niewielkich rys modelarskim klejem cyjanoakrylowym, a następnie zeszlifowanie go w taki sposób jak normalnej szpachlówki. Ta metoda ma zaletę w postaci faktu iż klej nie wchodzi w reakcję z farbą – niektóre szpachlówki natomiast mogą odbarwiać farbę.

Rozcieńczanie szpachlówek

Jeśli szpachla którą kupiliśmy jest zbyt gęsta, możemy ją rozcieńczyć za pomocą rozcieńczalnika Nitro. Ta metoda zapobiega jej wysychaniu. Jeśli szpachla nie chce przywierać do modelu – dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie jest z klejem modelarskim lub zmywaczem do paznokci.

Szpachlówka akrylowa Deluxe Materials

Gdzie kupić szpachlówkę?

Szpachlówka Tamiya Putty – w Martoli

Szpachlówka akrylowa perfect plastic putty

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s