Malowanie modeli do sklejania

Malowanie modeli plastikowych to kwestia która budzi duże emocje wśród osób niedoświadczonych w tym temacie. Pierwsze modele malujemy zwykle za pomocą pędzla – gdy przyłożymy się do tego zajęcia, model będzie prezentował się niemal jak prawdziwy. Bardzo dobre efekty daje użycie farb akrylowych – osobiście polecam farby producentów Lifecolor oraz Vallejo. Przyjemnie maluje się również farbami Tamiya i Gunze. Bardzo wiernie odwzorowują one kolory. W przeciwieństwie do farb olejnych nie mają nieprzyjemnego zapachu.  Z farb olejnych nieśmiertelne są Humbrole.

farby modelarskie

Z otchłani modelarskich zmagań wyłaniają się weterani kamuflażu. akryle: Aeromaster – chyba już kompletnie zsiadły i Lifecolor. Oraz olejne – Gunze, Humbrolki z ciągle dobry Xtracolor.

Czym malować modele?

Na początek wystarczą pędzle. Później pomyślisz o aerografie. Pędzle są tańsze i prostsze w obsłudze. Warto kupić lepsze. Pędzlek od akwareli raczej się nie nadaje. Chodzi o to, aby nakładał równe cienkie warstwy, żeby Twój model wyglądał jak pomalowana fabrycznie maszyna, a nie jak plastikowa zabawka popaćkana przez dziecko.

Najbardziej podstawowe pędzle to Magpol poniżej 5zł, lepsze oferuje Kozłowski od 7 zł. Bardzo dobre, ale droższe (10-12zł) są pędzle Lifecolor, ale mają wysoką jakość gwarantowana przez firmę Talens. To co jest ważne to wytrzymałość pędzla – na ile malowań wystarczy. Wtedy tani pędzel, który musisz co chwila dokupywać staje się w dłuższym rozrachunku drogi. Najwyższa jakość to pędzle artystyczne, Winston Newton itp. Po 20zł i więcej.

mój sprzęt malarski

Mój sprzęt, nosi ślady walk z materią modelarską.

Aerograf to wydatek co najmniej 100 zł + sprężarka. Daje on znacznie lepsze efekty niż pędzel i oczywiście szybsze malowanie.

Wielkość pędzla trzeba dostosować do wielkości malowanej powierzchni. Do drobnych detali pędzel nr 0 lub mniejszy. do dużych samolotów nawet nr 4. Zwykłe model 1:72 pomalujesz pędzlem nr 2. Uwaga wielkość pędzla – jego numer – ma różne znaczenie u różnych producentów

Rozcieńczanie farby

Nie powinno się malować modelu za pomocą nierozcieńczonej farby – bowiem prowadzi to do powstania smug. Farba zbyt rzadka natomiast będzie powodowała powstawanie nieestetycznych zacieków. Farby rozcieńczamy zawsze w małym naczynku, a nie w pojemniku fabrycznym. Możesz do tego celu użyć zakrętki po napoju. Gdy farba ma odpowiednią konsystencję, należy sprawdzić czy odpowiada nam odcień – najlepiej na jakimś niepotrzebnym elemencie modelu. Pamiętaj by używać właściwego rozpuszczalnika do danego typu farby. Do farb akrylowych można używać zwykłej wody. Najlepiej kupić sobie na stacji benzynowej wodę destylowana (demineralizowaną). Woda kranowa może mieć różne domieszki i będzie to wpływało na jakość malowania farbą. Rozcieńczalniki  fabryczne – sa dobre, ale droższe. Wybór należy do ciebie.

podkłady do malowania modeli

Najlepszy primer dla mnie – Mr Surfacer Gunze oraz akryl Vallejo – też dobry.
Surfacer zgryza się z modelem, jest na bazie rozcieńczalnika organicznego i dobrze się szlifuje.

Malowanie modelu

Podkład modelarski

Przed malowaniem należy wymyć części modelu woda z płynem do mycia naczyń, i dokładnie wysuszyć. Warto teraz pokryć podkładem. Pozwoli on zobaczyć gdzie powierzchnia modelu nie jest jeszcze wyszlifowana. Zostawienie takich miejsc zrujnuje efekt malowania. Podkład pozwala na lepsze przyleganie farby do modelu, zapobiega złuszczaniu.  Na rynku jest wiele podkładów w sprayu i w butelkach.możesz też do dużych modelu wykorzystać podkłady blacharskie – będzie relatywnie taniej. Można dobierać kolor podkładu do pożądanych efektów – biały do żywych kolorów, szary do kamuflażu, czarny do efektów cieniowania.

Malowanie pędzlem

Gdy jesteśmy pewni iż odcień farby nam odpowiada, możemy zacząć malowanie. Zawsze wzorujemy się na źródłach historycznych. Rysunek kamuflażu nakładamy za pomocą ołówka cienką kreską. Starajmy się malować cienką warstwą farby i nakładać jej kilka warstw. Malowanie jest czasochłonne, ponieważ musimy zaczekać aż kolejna warstwa farby wyschnie. Każde pociągnięcie pędzlem powinno odbywać się w tę samą stronę. Farby akrylowe mają tą zaletę iż wygodnie maluje się nimi za pomocą pędzla. Jeśli malujemy w taki sposób iż dwa kolory mają się stykać na równej linii –  należy zastosować taśmę maskującą. Najpierw malujesz model jednym kolorem. Następnie po wyschnięciu farby odrywasz taśmę i naklejasz kolejną na warstwie która została już pomalowana, równo z linią. Możesz wtedy pomalować pozostałą część modelu. Jest to najlepsza metoda aby uzyskać równe i ostre linie podziału koloru.

Tutaj znajdziesz więcej informacji i malowaniu modeli.

Konserwacja pędzli

Aby pędzle długo ci służyły, pamiętaj aby po użyciu oczyścić je z farby. Gdy używasz farb akrylowych możesz przeczyścić go w wodzie, nie powinien jednak opierać się o dno naczynia – w ten sposób będzie się odkształcał. Gdy kupisz nowy pędzel, najpierw porządnie go umyj w wodzie, następnie kilkukrotnie wypłucz. Unikniesz w ten sposób wprowadzenia zanieczyszczeń do farb. Pędzel który nie odpowiada ci ze względu na kształt możesz łatwo przerobić za pomocą nożyczek.

Reklamy

7 uwag do wpisu “Malowanie modeli do sklejania

 1. Mam mały problem bo malowalem ostatnio śmigłowca zvezdy i uwaga uwaga położyłem szybkę na kleju. Wiem, że to może wydawać się śmieszne ale jak sobie z takim czymś poradzić? Oraz czy przy dluższym malowaniu trzeba regularnie czyścić pędzel, bo zauważyłem, że jak podczas malowania farbami akr. pędzel w górnej części przysycha. Proszę o odpowiedź.

  • Szybka to taka cześć, która przyciąga problemy. Napisz więcej, co się stało? Pobrudziła się, nic nie widać?

   Pędzel – trzeba uważać. Jak dobrze maluje, to wyczyść po malowaniu. Jak farba już na nim zasycha – to lepiej wyczyścić, bo coś się na modelu zapaskudzi. Uważaj, żeby farba była dobrze rozcieńczona, płynna jak mleko. Lepiej dwie cienkie warstwy i odczekać aż dobrze wyschnie niż jedna za gruba. Nie bierz za dużo farby na pędzel.
   Jak masz jeszcze pytania, albo coś niejasno wytłumaczyłem – zapytaj w komentarzu.

 2. Mam pytanie, składam model Vasa i w skład statku wchodzą metalowe ozdoby. Moje pytanie brzmi, jakie farby będą najlepsze do precyzyjnego malowania, metalu? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  • Jeżeli malujesz element, który jest wykonany z metalu – farby modelarskie powinny dać radę. Odtłuść metal np. spirytusem i pomaluj po wyschnięciu. Dobry podkład (primer) zwiększy przyczepność farby.
   Jeżeli chcesz aby pomalowany element był w kolorze metalowym, jako podkładu użyj czarnej farby i potem pomaluj kilkoma cienkimi warstwami farby metalicznej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s