Kleje modelarskie

Wybór kleju do modeli plastikowych.

Kleje modelarskie to temat w którym każda osoba zajmująca się modelami do sklejania ma wyrobione własne zdanie – czasem tak silnie iż nie daje się przekonać do skorzystania z innego rodzaju kleju. Jeśli chcesz dobrać właściwy klej, nie możesz zdać się wyłącznie na zdanie bardziej doświadczonych kolegów. Próbuj różnego rodzaju klejów – tylko w ten sposób poznasz jaki klej ci bardziej odpowiada do klejenia poszczególnym elementów. Pamiętaj iż masz o wiele lepszą sytuację niż modelarze którzy sklejają modele kartonowe – taki model wymaga o wiele większej różnorodności spoiwa.

Systematyka klei modelarskich

Aby ułatwić ci wybór, przedstawię w tym miejscu prostą systematykę klei modelarskich, które mogą być używane przy sklejaniu modeli plastikowych.

Kleje modelarskie do polistyrenu

Kleje do polistyrenu są bardzo popularnymi klejami wśród modelarzy zajmujących się plastikiem. W przeciwieństwie na przykład do klei cyjanoakrylowych, działają jedynie gdy kleimy nimi tworzywo sztuczne. Mają różne gęstości, należy dobrać gęstość ze względu na to jaką część właśnie kleimy.
Przykładowo – elementy o dużej powierzchni najlepiej sklejać klejem gęstym. Jest on być może mniej precyzyjny niż rzadsze odpowiedniki, ale w przypadku na przykład elementów kadłuba nie będzie to w żaden sposób przeszkadzało w późniejszym odbiorze modelu. Ponieważ gęste kleje takich firm jak na przykład Revell dostępne są w tubkach, nakładamy je za pomocą igły lub patyczka. Im mniej kleju użyjemy, tym bardziej zadowoleni będziemy z efektu. Po nałożeniu kleju należy delikatnie przytrzymać klejone elementy.

klej modelarski z pędzelkiem

Klej z pędzelkiem – Tamiya

Przy klejeniu części modeli plastikowych które wymagają więcej precyzji, warto użyć klejów o średniej gęstości. Kleją one nieco szybciej niż kleje gęste, a dzięki specjalnemu opakowaniu z igłą możemy go nakładać bardzo dokładnie. Czasem aplikator występuje w postaci pędzelka, przez co klej możemy wygodnie rozsmarować na większej powierzchni.

klejenie butelka i igła

Płynny klej z igłą – Revell

Kleje o konsystencji płynnej kleją najszybciej, nakłada je się małym pędzelkiem dołączonym do opakowania. Będą przydatne gdy przyłożysz dwie części do siebie, a następnie posmarujesz klejem styk. Ponieważ posiada on właściwości penetrujące, części zostaną złączone. Najbardziej zaawansowana technika klejenia penetrującymi klejami do plastiku jest wpuszczanie ich w szczelinę między łączonymi częściami, np. kadłuba, za pomocą igły. Tak używa się klei do plastiku Deluxe Materials.
Pamiętaj że kleje do plastiku  rozpuszczają plastik – bardzo ciężko rozdzielić dwa elementy gdy popełnisz pomyłkę.

Klejenie klejem do plastiku Plastic Magic i specjalnym aplikatorem

Kleje modelarskie na bazie cyjanakrylu

Wielu modelarzy używa  klejów cyjanoakrylowych, ponieważ są one dostępne praktycznie w każdym kiosku, jako superglue. Połączą one plastik, a także metal, żywicę i każdy nieporowaty materiał. Uwaga potrafią stopić styropian/styrodur a bawełnę nawet zapalić. Dzieje się tak ponieważ na materiałach porowatych bardzo szybko polimeryzują wytwarzając ogromne ilości ciepła! Spoina wytworzona przez super glue jest stosunkowo mocna, ale słąbsza od kleju do plastiku lub kleju epoksydowego.

Podobnie jak kleje do polistyrenu, można podzielić je w zależności od gęstości. Kleje rzadkie mogą wypływać gdy nałożymy ich zbyt dużą ilość. Wiążą błyskawicznie – zatem pamiętaj by uważać na palce. Jeśli kleisz elementy niewielkie, a chcesz zachować możliwość zrobienia poprawki, lepszym rozwiązaniem będzie użycie kleju gęstego. Nakłada się go punktowo, a czas wiązania jest dłuższy. Rozwiązaniem mogą być także kleje długoschnące, np 10-20 sekund jak Roket Odourless, który przy okazji nie atakuje styropianu i świetnie się nadaje do jego klejenia.

Praca z klejami typu superglue wymaga zarówno dużej ostrożności przy klejeniu, jak i zachowania odpowiedniej wentylacji. Ponieważ ich opary są toksyczne, staraj się bazować na klejach innych rodzajów. Spoinę uzyskaną za pomocą kleju cyjanowodorowego można rozłączyć za pomocą środków chemicznych, takich jak aceton albo debonder, glue buster itp. Klejąc klejami typu superglue, pamiętaj iż mogą zmieniać fakturę plastiku – zupełnie nie nadają się do klejenia przezroczystych elementów – oszronią je oparami cyajnoakrylu!. Ich zaletą jest to że bardzo dobrze nadają się do szlifowania – mogą służyć także do wypełnienia przypadkowo powstałych rys.

Klejenie elementów przezroczystych

Wszelkiego rodzaju szyby w pojazdach oraz samolotach odwzorowujemy za pomocą elementów z przezroczystego plastiku. Ponieważ jeśli potraktujesz taką szybkę zwykłym klejem do polistyrenu lub klejem cyjanoakrylowym stanie się matowa – warto więc zainwestować w odpowiedni do tego celu klej. Może być to zarówno popularny klej Poxipol lub Wikol, jak i produkt przeznaczony specjalnie do tego celu. Znajdziesz go w ofercie każdego sklepu z modelami plastikowymi. Nie warto zaś ryzykować wklejania szybek zwykłym klejem do polistyrenu – matowa szyba zepsuje całościowy efekt modelu.

klejeni kabiny modelu plastikowego wikolem

Klejenie kabiny modelu plastikowego  klejem wikolem

Kleje modelarskie epoksydowe

Epoksydowe kleje modelarskie to mieszanka dwuskładnikowej żywicy. Są one gęste – i dosyć lepkie, brudzące. Nadają się do klejenia tam, gdzie potrzebna jest bardzo mocna spoina, plastiku, żywicy i metalu. Trudno jednak zachować czystość klejenia, dla tego ich zastosowanie jest ograniczone do elementów konstrukcyjnych i żywicy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s