Narzędzia modelarskie

Nic bardziej nie ułatwia pracy przy modelach plastikowych tak jak narzędzia modelarskie. Przygodę z modelami do sklejania będziesz zaczynał z podstawowym zestawem narzędzi, często będą to przyrządy które znajdują się w każdym domu. Jeśli zechcesz rozwijać swoje hobby będziesz musiał wykazać się dużą dawką kreatywności i zakupić nieco akcesoriów.

Wybór noża do modeli plastikowych.

Bardzo ważnym narzędziem jest ostry nóż modelarski. Masz kilka możliwości do wyboru jeśli chodzi o wybór ostrza. Może to być zarówno nożyk tapicerski o wymiennych ostrzach jak i umocowana w uchwycie żyletka – która niesie oczywiście ryzyko zranienia się. Dużo lepszą opcją jest specjalny nożyk modelarski który zakupisz w sklepie modelarskim. Istnieje mnóstwo rodzajów noży modelarskich – różnią się zwykle kształtem ostrza. Warto od razu zainwestować w zestaw wymiennych nożyków. Przydatnym akcesorium jest pojemniczek na zużyte ostrza – stanowią bowiem duże zagrożenie dla ludzi. Spory wybór ostrzy znajdziesz również w sklepie medycznym. Skalpel bardzo dobrze nadaje się jako nóż modelarski, posiada bowiem niezwykle ostre, wymienne ostrza.

narzędzia pomocne przy sklejaniu modeli

Pędzle modelarskie

Na początku swojej kariery modelarskiej z pewnością będziesz często używał pędzla. Pełną ofertę znajdziesz zarówno w sklepach modelarskich, jak i w sklepach z akcesoriami dla artystów. Pędzle różnią się od siebie zarówno wielkością końcówki, kształtem końcówki, jak i materiałem z którego zostały wykonane. Jestem pewny że z czasem dorobisz się dużej kolekcji pędzli, które pozwolą pomalować ci każdy szczegół. Przydatne są zarówno duże pędzle o płaskiej końcówce, jak i pędzle bardzo małe i twarde – do najmniejszych szczegółów. Ich koszt nie jest wysoki, dlatego stale uzupełniaj swoją kolekcję.

Taśmy maskujące

Taśmy maskujące są niezwykle przydatne przy precyzyjnym malowaniu. Dobra taśma maskująca musi zapewnić ochronę miejsca w którym jest naklejona przed pobrudzeniem farbą. Pozwala na uzyskanie ostrych krawędzi malowanych powierzchni. Taśmy modelarskie produkowane są zarówno z tworzyw sztucznych jak i papieru, więc musisz samemu sprawdzić który rodzaj sprawdza się lepiej. Dobra taśma charakteryzuje się łatwym odklejaniem – nie może więc przylegać zbyt mocno, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni pod spodem. Jej zakup jest w zasadzie niezbędny gdy przejdziesz do malowania modelu plastikowego.

Akcesoria do szlifowania

Modelarstwo plastikowe wiąże się nieuchronnie z koniecznością szlifowania elementów modelu. Możesz w tym celu używać pilnika do paznokci, jednak lepsze rozwiązania znajdziesz w sklepie modelarskim. Trwałe pilniki zbudowane są z pyłu diamentowego o różnej gradacji. Przydatne będą także paski papieru ściernego. Dostępne są też w specjalistycznych sklepach modelarskich specjalne szpatułki z papierem ściernym i miękkie gąbki ścierne o drobnej gradacji, którymi wyszlifujesz każdy model.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s