Sklejanie pierwszego modelu plastikowego

Gdy już zakupisz swój pierwszy plastikowy model do sklejania, masz przygotowane w mniejszym lub większym stopniu miejsce do sklejania oraz zestaw podstawowych narzędzi, z pewnością nie możesz doczekać się momentu kiedy zaczniesz sklejać swój pojazd. Rozumiem Twój entuzjazm, jednak zaczekaj jeszcze chwilę. Po otworzeniu pudełka sprawdź czy jest w nim prawidłowa liczba ramek – taka jak w instrukcji. Zwróć także uwagę czy w opakowaniu są kalkomanie. Jeśli czegoś brakuje, masz prawo do reklamacji. Bardziej doświadczeni modelarze rzucą okiem na to czy elementy nie posiadają jakichś ubytków, spowodowanych niską jakością formy.

Prawda historyczna – dokumentacja

Czasem w sklepach modelarskich polujemy na modele które znamy doskonale na przykład z filmów wojennych i wiemy o nich bardzo dużo. W takim przypadku wiesz już jak ma wyglądać gotowy model. Jeśli natomiast masz niewiele informacji na temat pojazdu który sklejasz, warto byłoby odwiedzić bibliotekę i poczytać coś na jego temat i pooglądać fotografie. Im więcej będziesz znał szczegółów technicznych, tym lepiej uda ci się skleić model. Tym większa tez będzie satysfakcja, bo wiesz co sklejasz, możesz delektować się wykonaniem szczegółów konstrukcji i malowania.

Najlepszą opcją jest wizyta w miejscu gdzie można obejrzeć dany pojazd lub jego replikę w skali rzeczywistej. Zdjęcia będą dla nas także idealnym drogowskazem. Jeśli chodzi o modele powstałe w czasie drugiej wojny światowej lub po niej, z pewnością znajdziesz filmy dokumentalne gdzie będzie można zobaczyć dany pojazd w akcji.

Sklejanie modelu czyli montaż

Gdy już masz wizję jak ma się prezentować twój model plastikowy, możesz przystąpić do tego co najciekawsze, czyli do sklejania. Modele plastikowe powinieneś sklejać zgodnie z instrukcją – w przeciwnym razie Twoje wysiłki mogą pójść na marne. Czasem można odstąpić od tej zasady. Gdy jesteś znużony klejeniem czasochłonnego elementu składającego się z dużej ilości części – takiego jak gąsienice, możesz dla urozmaicenia zacząć pracę na przykład nad karabinami. Osoby które mają duże doświadczenie w sklejaniu modeli plastikowych mogą poradzić sobie bez instrukcji, lub nawet przeprowadzić daleko idące zmiany, mające na celu zwiększenie realizmu modelu.

sklejanie modelu plastikowego

zdjęcie – „sklejanie modelu” – sklep Adalbertus

Nie wycinaj z ramek wszystkich części na raz – bowiem z pewnością się pogubisz. Jest to częsty błąd początkujących modelarzy. Nie należy również wyłamywać części z ramki – w ten sposób możesz zniszczyć części modelu. Do wycinania części należy użyć nożyka modelarskiego lub cążek. Następnie część szlifujemy, tak aby nie były widoczne żadne oznaki odlewania oraz łączenia z ramką. Gdy już mamy wycięty i gładki element, sklejamy go z kolejnym elementem z kolejnością podaną w instrukcji.

Stara modelarska zasada – klejenie

Bardzo popularne modelarskie przysłowie, używane nawet w instrukcjach modeli plastikowych mówi – 3 razy przymierzamy, raz kleimy. Przed zastosowaniem kleju sprawdź czy sklejasz właściwe elementy, przymierz czy dobrze do siebie pasują i czy będziesz kleił właściwe płaszczyzny. Pośpiech jest bardzo niewskazany, więc sklejaj dopiero gdy masz stu procentową pewność.

Kleje modelarskie

Jeśli chodzi o klej modelarski do plastiku, każdy modelarz ma swoje preferencje co do gęstości oraz szybkości spajania. Dla początkującego modelarza przydatne są kleje do polistyrenu o średniej gęstości. Stanowią one lepszy wybór niż błyskawicznie łączące kleje cyjanoakrylowe. Do elementów przezroczystych należy stosować kleje które nie uszkadzają plastiku. Jeśli miedzy elementami powstała szczelina, wypełniamy ją szpachlówką, natomiast jeśli na granicy są chropowatości, należy je zeszlifować.

klej sredniej gęstości z igłą

zdjęcie wikipedia

Malowanie modeli plastikowych

Gdy jesteś już dumny ze sklejenia pierwszego modelu, należy go pomalować. Farbę zakupioną w sklepie modelarskim należy wymieszać w naczynku z rozcieńczalnikiem – ten proces można wykonać na przykład w zakrętce. Malowanie za pomocą pędzelka odbywa się kilka razy – w celu uzyskania odpowiedniego efektu. Przy malowaniu modeli plastikowych możesz wzorować się na przykład na filmach historycznych ukazujących model – oczywiście chodzi o filmy kolorowe. Pamiętaj by po nałożeniu każdej warstwy farby odstawić model do wyschnięcia. Tu masz artykuł w sieci o malowaniu modeli.

Naklejanie kalkomanii

Ponieważ na pojazdach często znajdują się napisy które bardzo trudno było by namalować, producenci dołączają do modeli kalkomanie. Kalkomanie należy nakładać po pomalowaniu modelu, ale przed przyklejeniem drobnych, wystających części, np anten i przez postarzaniem powierzchni. Miejsce gdzie będzie położona kalkomania przygotowujemy za pomocą bezbarwnego lakieru – w tym celu można użyć Sidoluxu. Następnie wycinamy kalkomanię tak aby niezadrukowanego arkusza było jak najmniej. Nałożenie kalkomanii zależy od jej typu – w przypadku kalkomanii mokrych należy je namoczyć w wodzie przez kilka sekund, następnie po rozpuszczeniu się kleju zsuwamy oznaczenie na model w odpowiednim miejscu. Jeśli kalkomania się przekrzywiła można ją poprawić, jednak tylko gdy warstwa kleju jest jeszcze wilgotna. Kalkomanię można dopasować do powierzchni modelu za pomocą płynu zmiękczającego. Następnie ściągamy nadmiar płynu za pomocą chusteczki. Schnącej kalkomanii nie należy dotykać przez co najmniej 12 godzin.

Ekspozycja modelu

Gdy Twoje dzieło jest już skończone, warto zadbać o postawienie go w odpowiednim miejscu. Odpowiednia będzie na przykład szafka ze szklanymi drzwiczkami. Modele plastikowe należy zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem młodszego rodzeństwa oraz zwierząt domowych.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Sklejanie pierwszego modelu plastikowego

  1. Masakra stary bardzo fajnie to opisałeś… Ja modelowałem jeszcze w podstawówce ale na studiach znowu zaczynam i warto było sobie to przypomnieć. Wielkie dzieki bardzo się przydało pozdrawiam.

  2. Wkrótce planuję klejenie modelu Boeinga 787 Dreamlinera w barwach LOT-u , jeśli nie dostanę nigdzie kalkomanii to czeka mnie niezłe wyzwanie odnośnie malowania.Myślę że ta porada pomoże mi sprostać wszystkim trudnością zwłaszcza że malowanie dokonam pędzlami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s