Jak zacząć sklejanie modeli?

Modelarstwo plastikowe, sklejanie modeli,  to hobby dla osób które chcą wyrobić w sobie takie cechy jak cierpliwość, dokładność, umiejętność czytania ze zrozumieniem. Dodatkowo wyrobimy w sobie umiejętności manualne, a także poznamy budowę oraz historię pojazdów. Przygoda z modelarstwem zaczyna się najczęściej w momencie gdy zobaczymy na własne oczy jakiś piękny i skomplikowany model.

Jak wybrać model do sklejania?

Ponieważ modelarstwo to hobby w którym uczymy się na błędach, na początek nie opłaca się kupować trudnego modelu do sklejania. Zacznij więc od modeli plastikowych które składają się z małej liczby elementów. Gdy zaczniemy pracę od prostego modelu plastikowego, mamy pewność iż ukończymy go bez problemów. Możemy na nim doskonalić swoje modelarskie umiejętności, i z czasem wybrać model który będzie bardziej skomplikowany. W ten sposób udoskonalimy swoją technikę modelarską i z czasem osiągniemy wyżyny tej sztuki. Bardzo ważną kwestią jest skala – od niej zależy wielkość gotowego modelu oraz jego szczegółowość. Z czasem sam będziesz wiedział jakie modele plastikowe cię interesują. Niektóre osoby wybierają modele kolejowe, inne preferują modele z pewnych okresów historycznych – na przykład z pierwszej lub z drugiej wojny światowej. Być może spodoba ci się sklejanie samolotów lub czołgów. Żeby się o tym przekonać musisz spróbować swoich sił z pierwszym modelem.

 South-Goodwin

zdjęcie – wikipedia

Gdzie najlepiej kupić modele do sklejania?

Modele plastikowe są dostępne zarówno w dziale zabawek w hipermarketach, jak i w sklepach modelarskich. Sklep modelarski to lepsza opcja, bowiem otrzymamy zarówno fachową poradę co do tego jaki model wybrać, jak i będziemy mieli możliwość dokupienia odpowiednich akcesoriów. Modele w supermarketach często są niskiej jakości i nie jest opisana skala w jakiej są wykonane. Dobry model plastikowy musi posiadać szczegółową instrukcję. Dobrym wyborem jest także zakup modeli do sklejania w sklepie internetowym – oferuje on przystępne ceny oraz pomoc za pomocą chatu online lub przez telefon. Nie musisz się więc ruszać z domu, aby dobrze się rozeznać i zakupić odpowiedni model.

części modelu plastikowego

Akcesoria pomocne przy sklejaniu

Przed zakupem modelu plastikowego sprawdź czy pudełko zawiera jakieś akcesoria. Producenci czasem umieszczają w pudełku klej do plastiku oraz farby które będą pomocne w pomalowaniu modelu. Znacznie częściej model nie zawiera żadnych dodatków tego typu, dlatego musimy dokupić je samodzielnie. Niezbędne jest także dokupienie Jeśli chodzi o narzędzia, podstawowy zestaw narzędzi do sklejania modeli znajdzie się w każdym domu, bardziej zaawansowane narzędzia trzeba będzie dokupić w sklepie modelarskim. Należą do nich takie przedmioty jak na przykład mini szlifierki, pistolety do klejenia, aerografy. Jeśli modelarstwo stanie się twoją pasją, z czasem zgromadzisz pokaźny zbiór przedmiotów które będą ułatwiały ci sklejanie i wykańczanie modeli plastikowych.

Warsztat

Bardzo ważną kwestią jest to gdzie będziesz sklejał modele plastikowe, czyli twój własny warsztat modelarski. Musisz mieć wygodne biurko lub stolik z szufladą, ponieważ w przeciwnym przypadku praca będzie utrudniona. Ramki z jeszcze nie wyciętymi częściami do modeli możesz przechowywać oddzielnie, natomiast sklejone elementy w drugim miejscu. Do tego celu można używać szuflad lub pudełek. Na miejscu pracy niezbędny jest porządek. Zadbajmy również o zabezpieczenie stołu przed pocięciem lub zabrudzeniem klejem albo farbą. W tym celu można użyć zwykłego kartonu o dość dużej grubości. Wygospodaruj również wolne miejsce na części które schną po malowaniu. Im będziesz miał więcej miejsca, tym łatwiej będzie ci utrzymać porządek.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Jak zacząć sklejanie modeli?

  1. Jestem pod wrażeniem całości bloga i ilości materiałów oraz wiedzy twórcy. Próbuję znaleźć coś na temat porad w temacie malowania aerografem, pewnie jak poszukam dokładnie coś się znajdzie. Pozdrawiam i zachęcam do kontynuacji 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s